Ile wat pobiera mikrofalówka?

Ile wat pobiera mikrofalówka?

Ile wat pobiera mikrofalówka?

Brak komentarzy do Ile wat pobiera mikrofalówka?

Popularnym sprzętem używanym w gospodarstwach domowych jest kuchenka mikrofalowa. Podstawowym elementem każdej kuchenki jest urządzenie wytwarzające fale elektromagnetyczne o dużej częstotliwości równej 2,45 GHz, czyli mikrofale.

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie kuchenne używane do podgrzewania lub gotowania żywności przy wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego. Kompaktowe mikrofale mogą użyć od 500 do 800 watów podczas ogrzewania, maksymalna wielkości mikrofalowa to od 850 do 1800 watów, w zależności od modelu. Przeciętna nowoczesna kuchenka mikrofalowa będzie korzystać około 1200 watów.

Oprócz wykorzystywania energii podczas gotowania lub podgrzewania, kuchenka mikrofalowa będzie również korzystać z 2 do 7 watów mocy w trybie gotowości. Energia ta służy do wyświetlania zegara i oczekiwana na polecenia użytkownika. W ciągu jednego roku mikrofalówka w trybie gotowości 24/7 użyje 35 kWh, to nie jest znaczna ilość energii elektrycznej, ale jeśli chcesz oszczędzać energię elektryczną można rozważyć odłączenie kuchenki mikrofalowej.

Czym jest kuchenka mikrofalowa?

Fale te za pomocą specjalnego falowodu w postaci blaszanej rury doprowadzane są do komory roboczej kuchenki. Tutaj ulegają wielokrotnemu odbiciu od metalowych ścianek komory, a następnie energia tych fal zostaje pochłonięta przez cząsteczki wody znajdującej się w potrawach. Mikrofale zmuszają cząsteczki wody do wykonywania bardzo szybkich drgań, przez co wzrasta energia wewnętrzna wody. Oznacza to wzrost temperatury wody, a w konsekwencji wzrost temperatury potrawy. Następuje, więc zamiana energii fali elektromagnetycznej w energię wewnętrzną. Omawiając sposoby transportu ciepła, wymieniliśmy przewodzenie i konwekcję.Ciepło może być także przekazywane przez promieniowanie elektromagnetyczne.

Energia słoneczna biegnie do nas przez przestrzeń kosmiczną. Nie może więc być przekazywana ani przez przewodzenie, ani przez konwekcję. W tym przypadku mamy do czynienia wyłącznie z transportem energii przez promieniowanie. Życie na Ziemi istnieje właśnie dzięki przekazywanej w ten sposób energii ze Słońca. Bez niej nasza planeta miałaby dziś znacznie niższą temperaturę.

 

Zobacz też ile wat pobiera piekarnik – http://energiadirect.pl/poradniki/ile-wat-ma-piekarnik-elektryczny

Related Posts

Leave a comment

Back to Top