Ile wat zużywa odkurzacz?

Ile wat zużywa odkurzacz?

Ile wat zużywa odkurzacz?

2 komentarze do Ile wat zużywa odkurzacz?

Odkurzacze są istotną częścią niemal, każdego gospodarstwa domowego. To one pomagają walczyć z kurzem i roztoczami, są pomoce, kiedy trzeba posprzątać odpady, których nie można zmieść. Nie zawsze jest prawdą, że nowoczesne odkurzacze są pomoce w oszczędzaniu energii. Jak odkurzacz wybrać, na co uważać przy wyborze, no i ile wat pobiera ssący „przyjaciel”?

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza?

Głównym kryterium przy wyborze odkurzacza nie powinno być zużycie energii. Wiemy, że to dziwne, ale tak, właśnie jest. Zapomnij o poborze energii w przypadku wyboru tego urządzenia. Nie kieruj się też ceną (oczywiście masz przeznaczony budżet, ale nie wybieraj sprzętu najtańszego). Odkurzacz to nie kuchenka, która powinna pasować do wystroju kuchennych szafek. Wygląd, faktycznie powinien być przyjemny dla oka, ale przy wyborze odkurzacza liczy się jego moc ssania i sposób filtracji zanieczyszczeń. Zaledwie, tylko dwa kryteria wpływają na długość i jakość odkurzania.

Odkurzacz workowy czy bezrowkowy – który wybrać?

Na rynku można wybierać spośród szerokiej gamy odkurzaczy. Lepszy jest dla ciebie odkurzacz workowy czy worka, a może taki na filtr wodny. Za odkurzaczem workowym przemawia cen, ale koszt worków też ma znaczenie, w rezultacie nie jest tak tanio. Urządzenie pobiera pewną ilość energii, z pełnym workiem, musi tej energii pobrać więcej, a to negatywnie wpływa na wysokość rachunków za prąd. Polecana są, więc odkurzacze bezrowkowe, bądź na wodę. Zwłaszcza w funkcją piorącą. Skupmy się na najważniejszych parametrach, aby nie tylko oszczędzać energię w domu, ale wybrać urządzenie, z którego będziemy zadowoleni.

Moc ssania odkurzacza

Moc ssania obecnych odkurzaczy mieści się w zakresie od 200 do 500 W. Wysokiej, jakości odkurzacz powinien mieć moc ssania min. 300 watów. Niska mocy ssania oznacza szybkie zatykania się filtrów, a więc ostry spadek ssania, które powoduje, że przedłużony jest czas zasysania (odkurzania) i tym samym zwiększa zużycie energii. Moc ssania to nie całkowita moc odkurzacza. Najwyższa ilość wat zamkniętych w odkurzaczy do obecnie 2800 – 3200W, są to odkurzacze przemysłowe, głównie używane na budowach, potrafią wessać kurz czy odpady remontowe, nawet kawałki cegły. Komisja Europejska zadecydowała o wycofywaniu mocnych odkurzaczy w rynku, domowe urządzenia mają mieć maksymalnie 700W. O mocy odkurzacza dowiesz się z jego charakterystyki.

Co jest tymi filtrami?

Zasada jest prosta im więcej filtrów, tym lepiej. Przy niedostatecznej filtracji nie usuwamy zanieczyszczenia. Roztocza, pyły i kurze (te mniejsze) które odkurzymy wracając z powrotem do otoczenia, a jak wiemy są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. W aktualnych modelach, za pomocą kombinacji kilku rodzajów filtrów, roztocza pozostają na filtrze. To może być rodzaj filtru elektrostatycznego mikro-filtry, filtry HEPA, przeciwbakteryjne, filtry z domieszką węgla lub po prostu filtracja wody.

Najlepsze są filtry zmywalne, ale nie licz na to, że po zakupie filtra zmywalnego, będzie on trwały przez cały okres użytkowania urządzenia. Po pewnym czasie musisz go wymienić, a to nie mały wydatek. Najbardziej skuteczne filtry to filtry HEPA, które są trójwarstwowe i których skuteczność wynosi 99,97% dla cząstek 0,3 mikrometra. Filtry powinny być sprawdzane, co trzy do czterech tygodni. Wartość tę można znaleźć na etykiecie odkurzacza.

Zużycie energii (pobór mocy) odkurzacza

Pobór mocy domowego urządzenia, jeszcze obecnego na rynku waha się między 1 600 a 2 000 watów. Choć wielu klientów chce, aby odkurzanie było skuteczne wybiera odkurzacz o dużej mocy całkowitej a nie zwraca uwagi na moc ssania. Pobór mocy wskazuje jedynie, ile energii zużywamy podczas odkurzania.

O urządzeniach czytaj także: Cenakwh.pl

Related Posts

2 Comments

  1. helena  - Maj 9, 2017 - 9:37 am

    nigdy nie kupię workowego odkurzacza, ile to się człowiek z tym mczył

  2. zdesmakowany  - Maj 24, 2017 - 4:19 pm

    Męczy to się teraz człowiek z odkurzaczem bezworkowym – moc ssania beznadziejna i czas odkurzania wydłuża się niemiłosiernie. A czy wyrzucenie worka i włożenie nowego to taka znowu męczarnia?

Leave a comment

Back to Top